Revolution Slider - en to fr_FR translation catalogue (581 entries)

en:  " in the backend's "General Settings" (top right panel). <br> <br> Or add the current page to the "
fr_FR: "Dans le backend" Paramètres généraux "(panneau en haut à droite) <br> <br> Ou ajouter la page actuelle à "

en:  - Get the latest version of our Plugin. New Features and Bug Fixes are available regularly !
fr_FR: - Obtenir la dernière version de notre plugin. Nouvelles fonctionnalités et corrections de bugs sont disponibles régulièrement!

en:  - We help you in case of Bugs, installation problems, and Conflicts with other plugins and Themes
fr_FR: - Nous vous aidons en cas de bugs, des problèmes d'installation, et les conflits avec d'autres plugins et des thèmes

en:  this page.
fr_FR: Cette page.

en: (never show this message again)&nbsp;&nbsp;<b>X</b>
fr_FR: (ne plus afficher ce message par la suite)&nbsp;&nbsp;<b>X</b>

en: -- Next Slide --
fr_FR: -- Slide suivant --

en: -- Not Chosen --
fr_FR: - Non Défini -

en: -- Previous Slide --
fr_FR: -- Slide précédent -

en: -- wrong alias --
fr_FR: -- mauvais alias --

en: --- Choose Slider ---
fr_FR: --- Choix Slider ---

en: . You can find your key by following the instructions on
fr_FR: . Vous pouvez trouver votre clé en suivant les instructions sur

en: 1st Slide
fr_FR: 1èr Slide

en: 2 x 2 Black
fr_FR: 2 x 2 Noir

en: 2 x 2 White
fr_FR: 2 x 2 Blanc

en: 3 x 3 Black
fr_FR: 3 x 3 Noir

en: 3 x 3 White
fr_FR: 3 x 3 Blanc

en: ? This can't be undone!
fr_FR: ? Cela ne peut pas être annulée!

en: A new delay value for the Slide. If no delay defined per slide, the delay defined via Options (9000ms) will be used.
fr_FR: Une nouvelle durée pour le Slide . Si une durée par Slide n'edt pas précisée, la durée définie par Options (9000ms) sera utilisée.

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Blank Slide
fr_FR: Ajouter Slide Vide

en: Add Bulk Slides
fr_FR: Ajout Plusi. Slides

en: Add Button Layer
fr_FR: Ajouter Bouton Calque

en: Add New
fr_FR: Ajouter Nouveau

en: Add New Font
fr_FR: Ajouter une nouvelle police

en: Add Slide
fr_FR: Ajouter Slide

en: Add This Video
fr_FR: Ajouter cette vidéo

en: Add Video Layout
fr_FR: Ajouter Calque Vidéo

en: Add as many attributes as you wish here. (i.e.: data-layer="firstlayer" data-custom="somevalue").
fr_FR: Ajouter autant d'attributs que vous souhaitez ici. (i.e.: data-layer="firstlayer" data-custom="somevalue").

en: Add from Template
fr_FR: Ajout depuis Modèle

en: Add to Templates
fr_FR: Ajout aux Templates

en: Adding Slide...
fr_FR: Ajout Slide ...

en: Advanced CSS
fr_FR: CSS Avancées

en: Advanced Settings
fr_FR: Paramètres Avancés

en: Advanced Style on/off
fr_FR: Style Avancé on/off

en: All
fr_FR: Tout

en: All Events
fr_FR: Tous les événements

en: All Languages
fr_FR: Toutes les langues

en: All Layers
fr_FR: Tous les Calques

en: All Slides
fr_FR: Tous les Slides

en: Always Show
fr_FR: Toujours Afficher

en: Always Show
fr_FR: Tojours Afficher

en: Animation Duration
fr_FR: Durée Animation

en: Animation Duration:
fr_FR: Durée Animation:

en: Animation already exists, overwrite?
fr_FR: Animation existe déjà, écraser?

en: Animation deleted
fr_FR: Animation effacée

en: Animation exists, override existing animation?
fr_FR: Animation existe déjà, écraser?

en: Animation saved
fr_FR: Animation enregistrée

en: Animationname already existing
fr_FR: Nom d'Animation déjà utilisé

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Are you sure to replace the urls?
fr_FR: Etes-vous sûr(e) de remplacer les urls?

en: Arrows
fr_FR: Flèches

en: Arrows Style
fr_FR: Style Flèche

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Aspect Ratio:
fr_FR: Ratio Aspect:

en: Attributes
fr_FR: Attributs

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author name
fr_FR: Nom de l'auteur

en: Author, Editor, Admin
fr_FR: Auteur, Éditeur, Admin

en: Auto Linebreak (on/off - White Space:normal / nowrap).
fr_FR: Saut de ligne automatique (on / off - Blanc Espace: normale / nowrap).

en: Autoplay:
fr_FR: Lecture auto:

en: Background
fr_FR: Arrière-Plan

en: Background Color
fr_FR: Couleur de fond

en: Background Opacity
fr_FR: Couleur de Fond

en: Background Position
fr_FR: Position Arrière-Plan

en: Background Position:
fr_FR: Position Arrière-Plan

en: Background Repeat:
fr_FR: Répétition Arrière-Plan:

en: Background color
fr_FR: Couleur Arrière-Plan

en: Be the first to know about new products by ThemePunch and their partners
fr_FR: Soyez le premier à connaître de nouveaux produits par thème Punch et leurs partenaires

en: Behavior
fr_FR: Comportement

en: Benefits
fr_FR: Avantages

en: Blur
fr_FR: Flou

en: Border
fr_FR: Bord

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Bottom Left
fr_FR: En Bas à Gauche

en: Bottom Right
fr_FR: En Bas à Droite

en: Box-Shadow
fr_FR: Ombres Boite

en: Bullet Style
fr_FR: Style Puce

en: Bullets
fr_FR: Puces

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: By Favorit
fr_FR: Par Favori

en: By ID
fr_FR: Par ID

en: By Name
fr_FR: Par Nom

en: By Type
fr_FR: Par Type

en: CSS classname already existing
fr_FR: CSS classname déjà existante

en: CSS classname not found
fr_FR: Nom de Class non trouvé

en: CSS could not be saved
fr_FR: CSS n'a pu être sauvé

en: CSS saved
fr_FR: CSS enregistré

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Carousel Settings
fr_FR: Paramètres Carousel

en: Center
fr_FR: Centre

en: Change Image
fr_FR: Changer Image

en: Change Video
fr_FR: Modifier la vidéo

en: Check Version
fr_FR: Vérifier Version

en: Choose Slide Template
fr_FR: Choisir Slide Template

en: Choose Slider
fr_FR: Choisir Slider

en: Choose language
fr_FR: Choix langue

en: Choose slide language
fr_FR: Choix langue slide

en: Choose the import file
fr_FR: Choisissez le fichier d'importation

en: Class already exists, overwrite?
fr_FR: Class existe déjà, écraser?

en: Class must be a valid CSS class name
fr_FR: Le nom de la Class doit être un nom de class CSS valide

en: Class name renamed
fr_FR: Class renommée

en: Class not found in database
fr_FR: Class non trouvée ds la base de données

en: Click
fr_FR: Clic

en: Click Here
fr_FR: Cliquez-ici

en: Click on Element to add it
fr_FR: Cliquez sur l'élément pour l'ajouter

en: Click your Shape below to add it
fr_FR: Cliquez sur votre forme ci-dessous pour l'ajouter

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close & don't show again<b>X</b>
fr_FR: Fermer et ne plus afficher <b> X </ b>

en: CodeCanyon Slider Revolution purchase code / license key
fr_FR: CodeCanyon Slider Revolution  clé de code d'achat / licence

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Color 2
fr_FR: Couleur 2

en: Color of the progress bar.
fr_FR: Couleur de la barre de progression

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy / Move
fr_FR: Copier / Déplacer

en: Copy / move slide
fr_FR: Copier / déplacer Slide .

en: Could not save Slide as Template
fr_FR: Impossible d'enregistrer le Slide en tant que Template

en: Cover Image need to be set for videos
fr_FR: Image de couverture doivent être définies pour les vidéos

en: Create New Slider
fr_FR: Créer un nouveau Slider

en: Create Template
fr_FR: Créer un Template

en: Current Slide
fr_FR: Slide Courant

en: Current Slide as jQuery Object
fr_FR: Slide courant comme Jquery Objetc

en: Custom
fr_FR: Personnaliser

en: Custom Animations
fr_FR: Animations personnalisées:

en: Custom Animations:
fr_FR: Animations personnalisées:

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Custom Fields:
fr_FR: Champs Personnalisés:

en: Custom JavaScript
fr_FR: JavaScript personnalisé

en: Date created
fr_FR: Date de Création

en: Date modified
fr_FR: Date de Modification

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default Animations can't be renamed
fr_FR: Animation par défaut ne peuvent être renommées

en: Default Setting
fr_FR: Param. par défaut

en: Default Slider
fr_FR: Slider par Défaut

en: Default animations can't be changed
fr_FR: Animations par défaut ne peuvent pas être modifiées

en: Default animations can't be deleted
fr_FR: Animations par défaut ne peuvent  être supprimées

en: Default transition by creating a new slide.
fr_FR: Transition par défaut nouveau Slide.

en: Default transition duration by creating a new slide.
fr_FR: Durée Transition par défaut nouveau Slide.

en: Defaults
fr_FR: Défauts

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: Delete All Layers
fr_FR: Supprimer tous les Calques

en: Delete Slide
fr_FR: Supprimer Slide

en: Delete Slider
fr_FR: Effacer Slider

en: Delete this Navigation?
fr_FR: Supprimer cette Navigation?

en: Delete this slide?
fr_FR: Effacer ce Slide . ?

en: Deleting Slide...
fr_FR: Suppression Slide...

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Description of Slider:
fr_FR: Description du Slider:

en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: Disable
fr_FR: Désactivé

en: Disable Slider on Mobile
fr_FR: Désactiver le Slider sur Mobile

en: Disable on Mobile
fr_FR: Désactivé sur mobile

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Display a gallery
fr_FR: Afficher une galerie

en: Display a group's videos
fr_FR: Afficher un groupe de vidéos

en: Display an album
fr_FR: Afficher un album

en: Display this number of photos
fr_FR: Afficher ce nombre de photos

en: Display this number of posts
fr_FR: Afficher ce nombre de messages

en: Display this number of tweets
fr_FR: Afficher ce nombre de tweets

en: Do you really want to delete
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer

en: Do you really want to delete all the layers?
fr_FR: Confirmez-vous la suppression de tous les calques?

en: DragMe
fr_FR: Tirez-moi

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duration (in ms):
fr_FR: Durée (en ms):

en: Edit Post
fr_FR: Éditer un Post

en: Edit Posts
fr_FR: Edtier les Posts

en: Edit Slide
fr_FR: Editer Slide

en: Edit Slider
fr_FR: Editer Slider

en: Edit Slides
fr_FR: Éditer Diapositives

en: Edit Template Slide
fr_FR: Editer Template Slide

en: Editing
fr_FR: Rédaction

en: Enable
fr_FR: Activé

en: Enable / Disable Thumbnails
fr_FR: Activer / Désactiver Vignette

en: Enable Link:
fr_FR: Activer lien:

en: Enable Parallax
fr_FR: Permettre Parallax

en: Enable Thumbnails
fr_FR: Vignettes Actives

en: End At:
fr_FR: Fin à:

en: Enter a correct class name
fr_FR: Entrez un nom de Class correcte

en: Enter your E-Mail here
fr_FR: Entrez votre E-mail ici

en: Enter your Slider Alias here
fr_FR: Indiquez l'alias de votre Slider ici

en: Enter your Slider Name here
fr_FR: Entrer le nom de votre Slider ici

en: Event
fr_FR: Événement

en: Event End Date
fr_FR: Date de fin de l'événement

en: Event Start Date
fr_FR: Date de début de l'événement

en: Event end date
fr_FR: Date de fin évènement"

en: Event end time
fr_FR: Date de fin évènement

en: Event start date
fr_FR: Date de départ évènement

en: Events
fr_FR: Evènements

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Slider
fr_FR: Exporter Slider

en: Export to HTML
fr_FR: Exporter en  HTML

en: External URL
fr_FR: URL Externe

en: Facebook Page
fr_FR: Page Facebook

en: Facebook Stream
fr_FR: Flux Facebook

en: Featured Image
fr_FR: Image sélectionnée

en: Filter By:
fr_FR: Filtrer par:

en: Font
fr_FR: Police

en: Font Color
fr_FR: Couleur Police

en: Font Decoration
fr_FR: Décoration Police

en: Font Family
fr_FR: Famille de police

en: Font Opacity
fr_FR: Opacité Police

en: Font Size
fr_FR: Taille Police

en: Font Size (px)
fr_FR: Taille Police (px)

en: Font Weight
fr_FR: Epaisseur Police

en: For Example: 00:17
fr_FR: Par Exemple:: 00:17

en: Force Cover:
fr_FR: Forcer à Recouvrir :

en: Force Full Width:
fr_FR: Force Aff. Plein Écran:

en: Full Screen:
fr_FR: Plein Écran:

en: Full-Height
fr_FR: Pleine Hauteur

en: Full-Screen
fr_FR: Plein écran

en: Full-Width
fr_FR: Pleine Largeur

en: Function
fr_FR: Fonction

en: Future
fr_FR: Futur

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: General Settings
fr_FR: Paramètres Généraux

en: General settings updated
fr_FR: Paramètres généraux mis à jour

en: Gerneral Settings
fr_FR: Réglages Généraux

en: Global Settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: Global Style Editor
fr_FR: Éditeur de Styles Généraux

en: Global Styles Editor
fr_FR: Éditeur de Styles Généraux

en: Go Back
fr_FR: Retour

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Height:
fr_FR: Hauteur:

en: Help
fr_FR: Aide

en: Helper Grid:
fr_FR: Grille d'Aide:

en: Hide After
fr_FR: Cacher Après

en: Hide After on Mobile
fr_FR: Cacher Après sur Mobile

en: Hide Controls:
fr_FR: Masquer les commandes:

en: Hide Element Under Width:
fr_FR: Cacher l'Élément si largeur inférieur à:

en: Hide Slide Options
fr_FR: Masquer les options du Slide

en: High
fr_FR: Haut

en: Home Page Only
fr_FR: Page Accueil Seulement

en: Horizontal Align
fr_FR: Align. Horizonta

en: Horizontal Aligns
fr_FR: Alignements horizontaux

en: Hover
fr_FR: Survol

en: Hover CSS
fr_FR: CSS Survol

en: Hover State
fr_FR: État Survol

en: How to get Support ?
fr_FR: Comment obtenir de l'aide?

en: ID missing, something went wrong. Please try again!
fr_FR: ID manquant, quelque chose n'a pas fonctionné. Merci d'essayer à nouveau!

en: If set, slide will be visible after the date is reached.
fr_FR: Si définie, le Slide sera afiché lorsque la date indiquée est atteinte.

en: If set, slide will be visible till the date is reached.
fr_FR: Si définie, le Slide sera afiché tant que la date indiquée  n'est pas atteinte.

en: If you want to use the PHP function "putRevSlider" in your code please make sure to check "
fr_FR: Si vous souhaitez utiliser la fonction PHP "putRevSlider" dans votre code merci de vérifier "

en: Image Source Size
fr_FR: Taille Image Source

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Slider
fr_FR: Importer Slider

en: Import Template Slide
fr_FR: Importer Slide Template

en: Include RevSlider libraries globally (all pages/posts)
fr_FR: Inclure les bibliothèques RevSlider globalement (toutes les pages / messages)

en: Infinity Scroll
fr_FR: Défilement infini

en: Insert Meta
fr_FR: Inserer Meta

en: Installed Version
fr_FR: Version installée

en: Invalid Email
fr_FR: Email invalide

en: Invalid Email/Could not connect to the Newsletter server
fr_FR: Invalid Email / Impossible de se connecter au serveur Newsletter

en: Italic Font
fr_FR: Police Italique

en: Italic Font On/Off
fr_FR: Police Italique On/Off

en: Jump To
fr_FR: Aller à

en: Jump to Slide
fr_FR: Aller au Slide

en: Keep Aspect Ratio (on/off)
fr_FR: Conserver les proportions (on / off)

en: Ken Burns / Pan Zoom:
fr_FR: Video Muette:

en: Language
fr_FR: Langage

en: Last Modified
fr_FR: Dernière modif.

en: Last Modify Date
fr_FR: Date de modification

en: Last Slide
fr_FR: Dernier Slide.

en: Latest Available Version
fr_FR: Dernière Version Disponible

en: Latest Stable Version
fr_FR: Dernière Version Stable

en: Layer Align Center
fr_FR: Calque centré

en: Layer Align Left
fr_FR: Calque aligné à Gauche

en: Layer Align Right
fr_FR: Calque aligné à Droite

en: Layer Animation Editor
fr_FR: Éditeur Animation Calque

en: Layers
fr_FR: Calques

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Line Height
fr_FR: Hauteur de Ligne

en: Line Height (px)
fr_FR: Hauteur de Ligne (px)

en: Link
fr_FR: Lien

en: Link Sensibility:
fr_FR: Sensibilité du Lien

en: Link Target
fr_FR: Cible Lien

en: Link Target:
fr_FR: Cible Lien:

en: Link To Slide:
fr_FR: Lien vers le Slide:

en: Link Type
fr_FR: Type Lien

en: Link Type:
fr_FR: Type Lien:

en: Link Url
fr_FR: Lien Url

en: Link the Full Slide to an URL or Action.
fr_FR: Lier le Slider complet à une URL ou une Action.

en: List of categories with links
fr_FR: Liste des catégories avec liens

en: List of tags with links
fr_FR: Liste des balises(tags) avec liens

en: Loading Error
fr_FR: Erreur de chargement

en: Loop Animation
fr_FR: Animation Boucle

en: Loop Parameters
fr_FR: Paramètres Boucle

en: Loop Video:
fr_FR: Boucle vidéo:

en: Loop, Slide does not stop
fr_FR: En Boucle, le Slide ne s'arrête pas

en: Loop, Slide is paused
fr_FR: Boucle, Slide  en pause

en: Low Resolution
fr_FR: Résolution Faible

en: Main / Background Image
fr_FR: Image Arrière-Plan / Principale

en: Main Background
fr_FR: Arrière-Plan Principal

en: Making changes to these settings will probably overwrite advanced settings. Continue?
fr_FR: Apporter des modifications à ces paramètres modifiera probablement les paramètres avancés. Continuer?

en: Max. Chars
fr_FR: Max. Caract.

en: Max. Res.
fr_FR: Res. Max.

en: Maybe wrong YoutTube ID given
fr_FR: YoutTube ID donné probablement incorrect

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Medium 640
fr_FR: Moyen 640

en: Medium 800
fr_FR: Moyen  800

en: Min. Height
fr_FR: Hauteur Min.

en: Mouse Enter
fr_FR: Entrée Souris

en: Mouse Leave
fr_FR: Départ Souris

en: Mouse Move
fr_FR: Déplacement Souris

en: Mouse Sensibility
fr_FR: Souris Sensibilitée

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Move and Scroll
fr_FR: Mouvement et Défilement

en: Must be greater than start time
fr_FR: Doit être supérieur au temps de départ

en: Mute Video:
fr_FR: Vidéo muette

en: Name too short, at least 3 letters between a-zA-z needed
fr_FR: Nom trop court, au moins 3 lettres entre a-zA-z nécessaires

en: Navigation Bullets and Arrows are now set to none.
fr_FR: Puces et flèches de navigation sont désormais réglés à aucun.

en: Navigation Editor
fr_FR: Editeur Navigation

en: Navigation deleted
fr_FR: Navigation effacée

en: Navigation name already exists, please choose a different name
fr_FR: Nom de navigation déjà utilisé, merci de choisir un autre nom

en: Navigation name could not be updated
fr_FR: Nom de navigation ne peut pas être mis à jour

en: Navigations updated
fr_FR: Navigations msies à jour

en: New Post
fr_FR: Nouveau Post

en: New Slide
fr_FR: Nouveau Slide

en: New Slider
fr_FR: Nouveau Slider

en: New Transparent Slide
fr_FR: Nouveau Slide Transparent

en: New Window
fr_FR: Nouvelle Fenêtre

en: Next Month
fr_FR: Mois Prochain

en: Next Slide
fr_FR: Prochain Slide

en: Next Slide On End:
fr_FR:  Slide Suiv. une fois lue

en: No
fr_FR: Non

en: No Data Received
fr_FR: Aucune Donnée Reçue

en: No Email given
fr_FR: Aucun Email indiqué

en: No ID given
fr_FR: Aucun ID indiqué

en: No Parallax
fr_FR: Pas de Parallax

en: No Posts Found
fr_FR: Aucun Post trouvé

en: No Shadow
fr_FR: Pas D'ombre

en: No Sliders Found
fr_FR: Aucun Slider trouvé

en: None
fr_FR: Aucun

en: Note: custom styles will be updated if they exist!
fr_FR: Remarque: les styles personnalisés seront mis à jour si elles existent!

en: Notebook
fr_FR: Portable

en: Number of Comments
fr_FR: Nombre de Commentaires

en: Number of Likes
fr_FR: Nombre de Likes

en: Number of Views
fr_FR: Nombre de Vues

en: Number of comments
fr_FR: Nombre de commentaires

en: On IE8
fr_FR: Sur IE8

en: On Mobile
fr_FR: Sur Mobile

en: On Mobile and IE8
fr_FR: Sur Mobile et IE8

en: Only 1st Time:
fr_FR: Seulement 1ère Fois:

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Open copy / move dialog
fr_FR: Ouvre boite de dialogue copier / déplacer

en: Original CSS classname not found
fr_FR: Le nom de la classe CSS originale est introuvable

en: Original Size
fr_FR: Taille d'Origine

en: Overflow Hidden
fr_FR: Débordement Invisible

en: Overwrite current animation?
fr_FR: Ecraser animation courrante?

en: Pages to include RevSlider libraries
fr_FR: Pages pour inclure les bibliothèques RevSlider

en: Parallax Level:
fr_FR: Niveau Parallax:

en: Parallax Levels
fr_FR: Niveaux Parallax:

en: Parameter
fr_FR: Paramètre

en: Parameter
fr_FR: Paramètre

en: Parameters
fr_FR: Paramètres

en: Past
fr_FR: Passé

en: Performance and SEO Optimization
fr_FR: Performances et optimisation SEO

en: Play/Pause Layer Loop Animation
fr_FR: Play/Pause Calque Animation Boucle

en: Please Wait a Moment
fr_FR: Merci de Patienter

en: Please Wait...
fr_FR: S'il vous plaît patienter ...

en: Please enter a Slide title
fr_FR: Merci de renseigner un titre pour ce Slide

en: Please enter your
fr_FR: S'il vous plait entrez votre

en: Please select an existing Style Template
fr_FR: Merci de sélectionner un template existant

en: Please select at least one device type
fr_FR: S'il vous plaît sélectionner au moins un type d'appareil

en: Please select the correct zip file
fr_FR: Merci de sélectionner le bon fichier zip

en: Post Alias
fr_FR: Alias Post

en: Post List
fr_FR: Liste de Posts

en: Post Title
fr_FR: Titre Post

en: Post deleted
fr_FR: Post effacé

en: Predefined Elements
fr_FR: Éléments Prédéfinis

en: Preset name already exists, please choose a different name
fr_FR: Nom de navigation déjà utilisé, merci de choisir un autre nom

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Preview Slide
fr_FR: Aperçu Slide

en: Preview Slider
fr_FR: Aperçu Slider

en: Previous Slide
fr_FR: Slide Précédent

en: Previous Slide as jQuery Object
fr_FR: Slide précédent comme Objet Jquery

en: Progress Bar
fr_FR: Barre de progression

en: Progress Bar Color
fr_FR: Couleur de la barre de progression

en: Publish Post
fr_FR: Post Publié

en: Published
fr_FR: Publiée

en: Pulbishing Date
fr_FR: Date Publication

en: Purchase Code is invalid
fr_FR: Purchase Code invalide

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Read <a target="_blank" href="http://weblizar.com/get-flickr-api-key/">here</a> how to receive your Flickr API key
fr_FR: Comment recevoir votre clé API Flickr

en: Really change font settings?
fr_FR: Vraiment modifier les paramètres de police?

en: Really delete Class
fr_FR: Langue source : Anglais
    Vraiment supprimer la classe

en: Really delete animation:
fr_FR: Confirmez la suppression de l'animation:

en: Really delete font?
fr_FR: Confirmez la suppression de la police?

en: Really delete this preset?
fr_FR: Confirmez la suppression de ce preset?

en: Really overwrite Class?
fr_FR: Vraiment écraser la classe?

en: Really overwrite animation?
fr_FR: Vraiment écraser animation?

en: Really update global styles?
fr_FR: Confirmez la mise à jour des styles généraux?

en: Register
fr_FR: Enregistrer

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Remove current element from Navigation?
fr_FR: Retirer l'élément courant de la navigation?

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Rename Animation
fr_FR: Renommer Animation

en: Rename CSS
fr_FR: Renommer CSS

en: Rename to:
fr_FR: Renommer:

en: Replace URL
fr_FR: Remplacer URL

en: Replace URL's
fr_FR: Remplacer URLS

en: Replace image path:
fr_FR: Changer le chemin de l'image:

en: Replies
fr_FR: Réponses

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset original size
fr_FR: Réinitialiser taille originale

en: Revolution Slider Error:
fr_FR: Revolution Slider Erreur:

en: Right
fr_FR: Droit

en: Rotation enabled/disabled for not focused elements.
fr_FR: Rotation activée / désactivée pour les éléments non ciblés.

en: Same Window
fr_FR: Même Fenêtre

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save As
fr_FR: Enregistrer Sous

en: Save As:
fr_FR: Enregistrer Sous:

en: Save Performance:
fr_FR: Enregistrer Performance:

en: Save Settings
fr_FR: Enregistrer les paramètres

en: Save Slide
fr_FR: Enregistrer Slide

en: Save Under
fr_FR: Enregistrer Sous

en: Save Under:
fr_FR: Enregistrer Sous:

en: Search for Updates
fr_FR: Rechercher des mises à jour

en: Select Album
fr_FR: Sélectionnez l'album

en: Select Image
fr_FR: Sélectionner une Image

en: Select Layer Image
fr_FR: Sélectionner un Calque Image

en: Select Slide Image
fr_FR: Selectionner Image Slide

en: Select Slide Video
fr_FR: Selectionner Image Slide

en: Select Static Layer Image
fr_FR: Sélectionner Calque Image Statique

en: Select a Slider Type
fr_FR: Sélectionnez un type de Slider

en: Select the album to pull the data from
fr_FR: Sélectionnez l'album source

en: Set Image
fr_FR: Définir Image

en: Set selected settings on all Slides of this Slider? (This will be saved immediately)
fr_FR: Appliquer les paramètres sélectionnés à tous les Slides de ce Slider ? (Ces changements seront automatiquement enregistrés)

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Shadow Type
fr_FR: Type d'Ombre

en: Shape
fr_FR: Forme

en: Shape Settings
fr_FR: Paramètres Forme

en: Show Advanced Options
fr_FR: Afficher les options avancées

en: Show Layers from Slide:
fr_FR: Afficher les calques du Slide

en: Show Slide Options
fr_FR: Afficher les options du Slide

en: Simple Link
fr_FR: Simple Lien

en: Simulate Click
fr_FR: Simuler Clic

en: Size 0
fr_FR: Taille 0

en: Size 1
fr_FR: Taille 1

en: Size 2
fr_FR: Taille 2

en: Size 3
fr_FR: Taille 3

en: Size 4
fr_FR: Taille 4

en: Size 5
fr_FR: Taille 5

en: Size 6
fr_FR: Taille 6

en: Sizing
fr_FR: Dimensions

en: Slide "Delay":
fr_FR: Slide "Durée":

en: Slide Created
fr_FR: Slide Créée

en: Slide Created, redirecting...
fr_FR: Slide Créé, rediriection ...

en: Slide Description
fr_FR: Descritption Slide .

en: Slide Info
fr_FR: Info Slide

en: Slide State
fr_FR: Etat Slide

en: Slide Thumbnail. If not set - it will be taken from the slide image.
fr_FR: Vignette Slide, Si non défini - il sera automatiquement généré depuis l'image du slide

en: Slide Title
fr_FR: Titre Slide .

en: Slide added to Templates
fr_FR: Slide ajouter aux Templates

en: Slide changed
fr_FR: Slide  changée

en: Slide copied to current Slider, redirecting...
fr_FR: Slide copié dans le Slider, redirection ...

en: Slide could not be copied
fr_FR: Slide ne peut être copié

en: Slide could not be duplicated
fr_FR: Diapo ne peut être dupliquée

en: Slide deleted
fr_FR: Slide  supprimée

en: Slide duplicated
fr_FR: Slide dupliqué

en: Slide name should not be empty
fr_FR: Nom du Slide doit être renseigné

en: Slide updated
fr_FR: Slide mise à jour

en: Slider Background
fr_FR: Slider Arrière-Plan

en: Slider Import Success, redirecting...
fr_FR: Import Slider Réalisé, redirection..

en: Slider Settings
fr_FR: Param. Slider

en: Slider created
fr_FR: Daiporam créé

en: Slider deleted
fr_FR: Slider supprimé

en: Slider not found
fr_FR: Slider non trouvé

en: Slider setting could not be changed
fr_FR: LEs paramètres du Slider ne peuvent être changés

en: Slider updated
fr_FR: Slidermis à jour

en: Slides (max 60)
fr_FR: Sliders (max 60)

en: Slides Created
fr_FR: Slides Créés

en: Slides Overview
fr_FR: Vue d'ensemble Slider

en: Small
fr_FR: Petit

en: Small 320
fr_FR: Petit 320

en: Smart
fr_FR: Intelligent

en: Sort By:
fr_FR: Trier par:

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Sortby updated
fr_FR: Tri mise à jour

en: Source Settings
fr_FR: Configuration de la source

en: Space
fr_FR: Espace

en: Space between slides
fr_FR: Eepace entre les Slides

en: Space between the bullets.
fr_FR: Eepace entre les puces

en: Square
fr_FR: Carré

en: Standard Resolution
fr_FR: Résolution Standard

en: Start At:
fr_FR: Démarrer à:

en: Start Video
fr_FR: Lancer la vidéo

en: Static Layers
fr_FR: Calques Statiques

en: Stop Video
fr_FR: Arrêter la vidéo

en: Stream Video
fr_FR: Flux Video

en: Style deleted!
fr_FR: Style supprimé!

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner

en: Subscribe to our newsletter
fr_FR: Sabonner à notre newsletter

en: Success!
fr_FR: Succès!

en: Success! Please check your Emails to finish the process
fr_FR: Succès! S'il vous plaît vérifier vos e-mails pour terminer le processus

en: Success! Please check your Emails to finish the subscribtion
fr_FR: Succès! S'il vous plaît vérifier vos e-mails pour terminer l'abonnement

en: Success! Refreshing page...
fr_FR: Succès! Actualisation de la Page...

en: Suggested Height:
fr_FR: Hauteur Suggérée:

en: Suggested Width:
fr_FR: Largeur Suggérée:

en: Tablet
fr_FR: Tablette

en: Tabs
fr_FR: Onglets

en: Target
fr_FR: Cible

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text Align
fr_FR: Align. Texte

en: Text-Shadow
fr_FR: Ombre Texte

en: The duration of the transition.
fr_FR: la durée de la transition.

en: The state of the slide. The unpublished slide will be excluded from the slider.
fr_FR: L'état du slide. un slide non publié sera exclue du Slider.

en: The target of the slide link.
fr_FR: La cible du lien du Slide.

en: The title of the slide, will be shown in the slides list.
fr_FR: Le titre du slide , sera affiché dans la liste des slides.

en: This Month
fr_FR: Ce Mois

en: This class does not exist.
fr_FR: Cette classe n'existe pas  .

en: This is a list of posts that are taken from multiple sources.
fr_FR: Liste de posts récupérés à partir de plusieurs sources.

en: This navigation element does not exist, create one?
fr_FR: Cet élément de navigation n'existe pas, souhaitez-vous le créer?

en: This will reset the navigation, continue?
fr_FR: Ceci réinitialisera la navigation, continuer?

en: Thumb Width
fr_FR: Largeur Vignette

en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

en: Thumbnail:
fr_FR: Vignette:

en: Thumbnails
fr_FR: Vignettes

en: Thumbs
fr_FR: Vignettes

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title updated
fr_FR: Titre mis à jour

en: Title:
fr_FR: Titre:

en: To add the slider only to homepage use
fr_FR: Pour ajouter le slider seulement à la page d'accueil

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Tomorrow
fr_FR: Demain

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top Left
fr_FR: En haut à gauche

en: Top Right
fr_FR: En haut à droite

en: Transform
fr_FR: Transformer

en: Unpublish Post
fr_FR: Post nonpublié

en: Unpublished
fr_FR: Non Publiée

en: Unsubscribe
fr_FR: Se Désabonner

en: Unsubscribe our newsletter
fr_FR: Se désincrir de notre newsletter

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: Update History
fr_FR: Historiques Mises à jour

en: Update to Stable (Free)
fr_FR: Mise à jour Stable (Gratuit)

en: Updating Sorting...
fr_FR: Actualisation Tri...

en: Use Alternative Image
fr_FR: Utilser une Image Alternative

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Version Information
fr_FR: Information sur la version

en: Vertical Align
fr_FR: Align. Vertical

en: Vertical position of the right arrow.
fr_FR: Position verticale de la flèche droite.

en: Video Not Found!
fr_FR: Vidéo non trouvée!

en: Video Preload:
fr_FR: Video Préchargement:

en: Video Settings
fr_FR: Paramètres Video

en: Video Speed:
fr_FR: Vitesse vidéo:

en: View
fr_FR: Vue

en: View Plugin Permission:
fr_FR: Voir Permission Plugin:

en: View all posts in %s
fr_FR: Voir tous les messages ds %s

en: Views
fr_FR: Vues

en: Vimeo Stream
fr_FR: Flux Vimeo

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: Visibility on Devices
fr_FR: Visibilité sur Appareils

en: Visible from:
fr_FR: Visible à partir du:

en: Visible until:
fr_FR: Visible jusqu'à:

en: Warning! Removing this entry will cause the original wordpress post to be deleted.
fr_FR: Attention! La suppression de cette entrée provoquera la suppression du post original wordpress.

en: White Space
fr_FR: Espacement

en: Why is this Important ?
fr_FR: Pourquoi est-ce important ?

en: Why subscribe?
fr_FR: Pourquoi s'abonner?

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Width:
fr_FR: Largeur:

en: Working...
fr_FR: Traitement...

en: Wrong Request
fr_FR: Mauvais Requête

en: Yes
fr_FR: Oui

en: YouTube Stream
fr_FR: Flux YouTube

en: Zoom End
fr_FR: Zoom Fin

en: Zoom Start
fr_FR: Zoom Départ

en: cover
fr_FR: Forcer à Recouvrir :

en: example
fr_FR: exemple

en: example: 30300114
fr_FR: exemple: 30300114

en: importing slider settings and data...
fr_FR: importation des paramètres et des données du slider en cours...

en: importing template slider settings and data...
fr_FR: importation des paramètres et des données du template slider en cours...

en: jQuery Link
fr_FR: Lien jQuery

en: no image
fr_FR: pas d'image

en: none
fr_FR: aucun

en: overwrite
fr_FR: écraser

en: unsubscibe from newsletter
fr_FR: Se désabonner de la newsletter

en: updating
fr_FR: réactualisation

en: updating...
fr_FR: mise à jour...

en: use
fr_FR: utiliser
